• Zameranie školy

Pri tvorbe zamerania školy sme sa opreli o tieto východiská:

a) potreby obce Kláštor pod Znievom a obcí, v ktorých má škola elokované pracoviská – Benice, Blatnica, Košťany nad Turcom, Martin, Necpaly, Príbovce, Slovenské Pravno, Turčianska Štiavnička, Žabokreky.

Dynamika rozvoja obcí ako hospodárskych stredísk a centier cestovného ruchu v súčasnosti vyžaduje pripravovať mladú generáciu na pestovanie kultúrnych a umeleckých tradícií, ale aj učiť ich získaným životným štýlom čeliť negatívnym spoločenským javom, ktoré ich obklopujú;

b) potreby a záujmy žiakov a ich rodičov.

Vysoké pracovné nasadenie a z toho vyplývajúci nedostatok času často neumožňujú rodičom, aby prihlásili svoje deti na aktivity organizované mimo základnej školy, ktorú navštevujú. Vzdialenosť medzi jednotlivými obcami, sídliskami, dochádzka do vzdialených miest, prechody cez frekventované cesty a pod. sú dôvodmi, ktoré si vyžiadali realizáciu prístupu našej školy „ísť za dieťaťom“ a zaistiť bezpečnú, tvorivú umeleckú sebarealizáciu žiakov pod jednou strechou v prenajatých priestoroch základných škôl, v ktorých sú naše elokované pracoviská;

c) najnovšie výskumy mozgu a inteligencie.

Gardnerova teória viacnásobnej inteligencie potvrdzuje, že každý človek disponuje viacerými inteligenciami, a to nielen čo sa týka vnímania, ale aj spracovania informácií, hoci ich nemá rovnako rozvinuté. Dieťa preto preferuje také osvojovanie poznatkov a zručností, ktoré mu umožňuje využiť svoju dominantnú inteligenciu (dominantné inteligencie). Dominantná inteligencia sa navonok potom prejavuje ako záujem dieťaťa o hudobný, výtvarný, tanečný alebo literárno-dramatický odbor. Teória je potvrdením zmysluplnosti a poslania základnej umeleckej školy, do ktorej deti chodiť chcú, lebo im umožňuje tvorivú umeleckú sebarealizáciu prostredníctvom činností rozvíjajúcich ich dominantnú inteligenciu: hudobnú – v hudobnom odbore, priestorovú – vo výtvarnom odbore, pohybovú –  v tanečnom odbore, jazykovú – v literárno-dramatickom odbore.