• Charakteristika školy

•

Súkromná základná umelecká škola sídli v Kláštore pod Znievom na Gymnaziálnej ulici č. 197. Zriaďovateľkou školy je Mgr. Zita Ličková. Škola bola zaradená do siete škôl 25. 7. 2007 a svoju činnosť začala 1. 9. 2008.

Už pri vzniku školy bolo cieľom vytvoriť školu humanistického charakteru pre 21. storočie, ktorá v rámci svojej filozofie „ísť za dieťaťom" poskytuje umelecké vzdelávanie deťom materských škôl a žiakom základných škôl priamo v obci, kde žiak navštevuje materskú alebo základnú školu.

Škola poskytuje pomocou umenia v čo najväčšej miere priestor na rozvoj myslenia, tvorivosti a originality, rozvíja city a emócie, zameriava sa na podporu progresívnej hodnotovej orientácie, rozvíja zručnosť spolupráce a schopnosť hodnotiť seba aj iných. Stratégiou rozvoja súkromnej školy je vybudovať školu duševného zdravia, ktorá odborne vyučuje deti od piatich rokov až do skončenia základnej školy. Svoju filozofiu opiera o najnovšie poznatky v pedagogike a psychológii a v pedagogickej práci využíva umenie ako nástroj na rozvoj schopností a zručností svojich žiakov, ktoré budú  úspešne využívať v živote.

Žiaci si môžu vybrať štúdium v literárno-dramatickom, výtvarnom, tanečnom a hudobnom odbore.

Organizácia štúdia a výučba predmetov jednotlivých umeleckých odborov je koncipovaná v súlade s perspektívnou požiadavkou umožniť  žiakom a záujemcom školy celoživotne sa vzdelávať.

Súkromná základná umelecká škola v Kláštore pod Znievom má tieto elokované pracoviská: elokované pracovisko v Materskej škole v Kláštore pod Znievom, elokované pracovisko v Základnej škole v Beniciach, elokované pracovisko v Základnej škole v Žabokrekoch, elokované pracovisko v Detskom domove v Necpaloch, elokované pracovisko v Základnej škole v Košťanoch nad Turcom, elokované pracovisko v Základnej škole v Blatnici, elokované pracovisko v Základnej škole s materskou školou v Turčianskej Štiavničke, elokované pracovisko v Základnej škole Bellamos v Martine, elokované pracovisko v Materskej škole v Príbovciach a elokované pracovisko v Materskej škole v Slovenskom Pravne.

Naša škola realizovala viaceré zaujímavé projekty, napr.: U nás v Turci; Nespútané putovanie; Dialo sa v Európe; Dialo sa vo svete; Spoločne objavujeme radosť z prejavu, spájame jednotlivé odbory, spoločný výsledok nás teší; Pasovanie prváčikov do stavu žiackeho; Veselé vianočné sviatky a pokoj ľuďom dobrej vôle; Oliverko, vitaj; Prichádza Mikuláš; Vianočné pastorále; Vianočné chvíle mieru, pokoja a lásky; Zdravie, šťastie tejto zemi, pokoj ľuďom v nej; Odhalenie pamätnej izby pri príležitosti narodenia Michala Miloslava Hodžu v obci Turčiansky Michal za prítomnosti predstaviteľov Matice slovenskej. Pravidelne realizuje aj koncerty ku Dňu matiek, koncerty pre starších atď.

Škola rozvíja spoluprácu s viacerými inštitúciami, ako sú Matica slovenská – pobočka v Turčianskych Tepliciach, Mestské kultúrne stredisko v Martine, oddelenie kultúry v obci Kláštor pod Znievom, Pedagogická fakulta UMB v Banskej Bystrici. Pracuje aj na nadviazaní spolupráce so školami v zahraničí – v Českej republike, Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska.